En Çok Yapılan Sürüş Hataları

En Çok Yapılan Sürüş Hataları

Otomobil sanayinin gelişmesi ile günümüzde ulaşım çok rahat hâle gelmiştir. Ulaşımda kolaylık sağlaması otomobillerin çok tercih edilmesini sağlamıştır. Ancak bu yoğunluk da trafik, hava kirliliği, gürültü ve görüntü kirliliği benzer biçimde sorunlara mâl olmuştur. Sadece bunlar insan hayatının yanında küçücük problemler olarak bilinmektedir.

Sürücü Hataları

Ehliyeti olan kişiler yine de kaza yapabilmektedir. Sürüş hataları yüzünden bir günde binden fazla fert trafik kazasında yaşamını kaybetmektedir. Kaliteli sürücüler ise kendisine öğretileni uygulayarak sürüş hataları yapmaz ve bu problemi aşar. Sadece bazı insanoğlu dikkatsizce, sorumsuzca davranarak çok sayıda soruna sebep olmaktadır.

Ankara araç kiralama da bu durumu göz önünde bulundurarak araba kiralarken en önemli kriteri kaliteli sürücü olarak belirlemektedir. Her önüne gelene araba vermeyen bu şirket insan yaşamına verdiği kıymeti bu şekilde göstermektedir.

Yeterlik alımında onlarca test sürüşü ve sınavlar yapılmasına karşın devamlı trafik kazası yaşanmasına şaşkınlık etmek gayet doğaldır. Burada ya kurslar yada kişiler hatalıdır. Sürüş hataları sebebi ile genel anlamda şoförler hatalıdır. Sadece bu durumun fazla yaşanması tehlikeli sonuç oklarını sürücü kurslarına da yöneltmiştir. Türkiye İstatistik Kurumu, trafikte maksimum yapılan sürüş hataları sıralaması yapmıştır.

Bu verilere gore ilk 4 hata şu şekilde sıralanır :

Aşırı hızlanma
Geçiş önceliğine uymama
Dönüş kurallarına uymama
Arkadan çarpma
Tüm bu kazaların baş sebebi dikkatsizlik ve insan hayatına kıymet verilmemesinden kaynaklanır. Ankara araç kiralama da bu sorumluluğu üstüne almak istemez ve kaliteli araçlarını kaliteli sürücülere kiralarlar.

Kazaların sebepleriHer gün onlarca trafik kazasını haberlerde görüyor yada şahit oluyoruz. Bu kadar kurala denetime karşın trafik kazalarının artması şaşırtıcı bir durumdur. Ancak trafik kazalarının belli başlı sebepleri bulunuyor. Bu nedenler de genel anlamda sürücünün sorumsuzluğu ve dikkatsizliğinden kaynaklanıyor. Sürücüler bu durumlarda daha dikkatli olursa kazaların azalacağı uzmanlar tarafınca öngörülüyor.

Kazalara neden olan başlıca durumları şöyle sıralamak mümkündür :

Aracın muayenesiz olması
Alkollü yada uykulu sürücüKural ihlalleri
Yaya önceliğini umursamama
Gereksiz hızlanma
Tüm bu sebepler ve daha fazlası insanoğluın hayatlarına mâl olabiliyor. Bu durumda sürücülerin daha dikkatli olması bir can kurtarmak anlamına geliyor.